איך מייצרים דשא סינטטי

ייצור דשא סינטטי

בוודאי כבר יצא לכם לראות דשא סינתטי בגינה פרטית או מקום ציבורי, אולי אפילו זכיתם ליהנות ממנו בביתכם או שאתם חושבים על התקנת דשא סינתטי.

דשא סינתטי כבר מזמן הפך ללהיט; בתים פרטיים, מוסדות, מרכזי ספורט ומקומות ציבוריים מבינים שהדרך הטובה ביותר ליהנות ממדשאה ירוקה ומטופחת בכל ימות השנה, תוך כדי הפחתת עלויות וחיסכון במים, היא באמצעות המעבר לדשא סינתטי.

אך הפעם אין צורך להרחיב על המעלות ועל היתרונות של השימוש בדשא סינתטי, נראה שכולם מבינים אותם. הפעם נדבר על תהליך הייצור, דבר המסקרן רבים. אז אם אתם מתעניינים בגננות, תעשייה וייצור, או סתם סקרנים, כדאי לכם להמשיך ולקרוא.

אצל אנשים רבים מתעוררת הסקרנות לגבי התהליך המיוחד שבו מייצרים דשא סינתטי, לכן הפעם ניתן לכם מבט אל תוך תהליך הייצור ונדבר גם על החומרים מהם מייצרים דשא סינתטי .

אך ראשית כל, לפני שנדבר על תהליכי הייצור והחומרים, אנחנו רוצים להפתיע אתכם בפרט קטן. רבים חושבים שדשא סינתטי הוא המצאה חדשה יחסית, אך האמת שכלל וכלל לא.

הוא אמנם הפך לפופולרי ומקובל בשוק הפרטי בעשרים השנים האחרונות, אך למעשה דשא סינתטי נמצא איתנו כבר למעלה משבעים שנה.

הדשא הסינתטי היה דבר מקובל מאוד בארצות הברית וקנדה עוד בתחילת שנות השבעים, שם נעשה בו שימוש במתקני ספורט פתוחים וסגורים.

אך הדשא הסינתטי של שנות השבעים והדשא של היום הם אינם אותו הדבר.

במהלך השנים התחוללו התפתחויות טכנולוגיות ופריצות דרך מדעיות אשר הביאו לנו שיטות ייצור חדשות ושימוש בחומרי גלם איכותיים יותר, חומרים שהם בעלי תכונות משופרות.

בתחילת הדרך הדגש היה על מראה, צבע ותחושה, ובהמשך עמידות. היום לשמחתנו ישנה גם מודעות גדולה יותר לנושאי איכות הסביבה והדבר בהחלט בא לידי ביטוי בתהליכי הייצור ובחירת חומרי הגלם.

התוצאה הסופית היא דשא מלאכותי עמיד יותר, אותנטי ובעל תכונות אשר הופכות אותו לאמצעי יעיל יותר מדשא טבעי. כמו כן השינויים הטכנולוגיים הביאו להורדת עלויות הייצור, דבר אשר ממנו מרוויחים גם הצרכנים.

דשא סינתטי חומרים

דשא סינתטי מיוצר על ידי חברות שונות ובמקומות שונים בעולם; ישנם יצרנים בסין, ארצות הברית, הודו ובוודאי גם במדינות נוספות. לכל חברה הפטנטים שלה וטכנולוגיות הייצור שבה היא משתמשת.

המדשאות המלאכותיות עשויות להכיל חומרים שונים, כאשר החומרים המקובלים כיום הם חול סיליקוני, גומי מגורען (שהוא תוצר ממוחזר של תעשיית הצמיגים) וחומרים פלסטיים מתקדמים.

אם נסתכל על המבנה של דשא סינתטי, נוכל לראות שישנו בסיס קשיח ממנו יוצאים הסיבים המדמים את עלי הדשא.

כולם עשויים מחומרים פלסטיים, או החומרים האחרים שהוזכרו; רק חשוב להבין שפלסטיק הוא משפחה של חומרים בעלי תכונות שונות.

לבסיס ישנו מבנה תלת שכבתי אשר עשוי לשלב פלריג ולטקס.

הסיבים עשויים בדרך כלל מפוליפרופילן (PP) או פוליאתילן (PE). חשוב לציין שנעשה גם שימוש בחומרים המגנים על החומר מפני קרינת השמש (קרינת UV) וחומרים מעכבי בעירה, שניהם דברים חשובים מאוד.

מקובל לחשוב שאלו הם ציפויים חיצוניים אך למעשה הם מוטמעים בחומר עצמו.

יצרנים שונים עשויים להשתמש בטכניקות ייצור שונות, אך בגדול אלו הם החומרים והטכניקות שתמיד תראו.

החומרים שמהם הדשא מיוצר הם בעלי השפעה רבה על תכונותיו ולכן כדאי להעדיף את היצרנים אשר עושים שימוש בחומרים איכותיים.

אולי עלותם גבוהה יותר, אך הם מציעים תכונות משופרות הכוללות עמידות גבוהה יותר, גם בפני דריכה ושחיקה וגם בפני השמש ומזג האוויר; צבע, מראה ותחושה טבעית ואותנטית.

תהליך הייצור 

אם חשבתם שמדובר בתהליך פשוט המתרחש באיזה מחסן, אתם טועים.

מדובר בתהליך מורכב וממוכן המתבצע במפעלי ענק, ותוך כדי שימוש בטכנולוגיות מתקדמות. התהליך המורכב דורש ייצור נפרד של הרכיבים השונים וחיבורם יחדיו.

יש לייצר בנפרד את כל שכבות משטח הבסיס; ייצור של הסיבים ולבסוף הדבקה והלחמה של כל הרכיבים יחדיו.

החלק המעניין ביותר של ייצור דשא סינתטי הוא יצירת הסיבים. חומרי הגלם הפלסטיים מגיעים אל המפעל בצורה מגורענת, בדרך כלל הם חסרי צבע.

הפלסטיק המגורען עובר תהליך של חימום והוספה של צבעים וחמורים המעניקים לו הגנת UV, לצד חומרים אחרים המשפיעים על תכונותיו.

לאחר שמתקבלת תערובת חמה ונוזלית, היא עוברת תהליך שנקרא אקסטרוזיה (Extrusion), זהו תהליך בו החומר נדחס לעבר פתחים קטנים אשר מאפשרים לו להתקשות בצורת סיבים דקים.

בצד אחד נכנס נוזל חם ובצד שני יוצאים סיבים. כל פרט בתהליך משפיע על התוצאה הסופית, אפילו הטמפרטורות שבהן משתמשים. הסיבים מגולגלים על סלילים ובהמשך הם יהפכו להיות סיבי הדשא המקובעים למשטח.

על מנת לקבע את הסיבים אל המשטח, הסלילים מוזנים אל תוך מכונה אחרת אשר ניתן לתאר אותה כמכונת תפירה ענקית אשר תופרת את הסיבים למשטח הבסיס, תהליך זה מכונה Tufting.

זהו תהליך מוכר בתעשיית הטקסטיל, אך ככל הנראה לא זכה למילה עברית. במהלך התהליך הסיבים מוחדרים אל משטח הבסיס בהתאם למרווחים ולצפיפות שהוגדרה, והם נחתכים לאורך הרצוי.

דשא סינתטי באיכות גבוהה הוא דשא בעל צפיפות סיבים גבוהה.

על מנת לקבע היטב את הסיבים ולהעניק לדשא המלאכותי עמידות גבוהה יותר, הסיבים עוברים סוג של הלחמה.

זוהי אינה הלחמה נקודתית, אלא ציפוי אחורי של שכבה סיליקונית אשר עוברת הקשחה בתנור.

זהו. אלו הם עיקרי התהליך. השלבים האחרונים הם שלבי הגלגול והאריזה של הדשא.

לאחר מכן הוא מוכן לצאת למשלוח ויתחיל את הדרך אשר תביא אותו מהמפעל אל הצרכנים – הגינות הפרטיות, מגרשי הספורט וכל מקום שבו ירצו ליהנות מפתרון של דשא מלאכותי, עמיד וחסכוני במים.

גרינוויו- שירותי הקמת גינה,מכירה והתקנת דשא סינטטי

מאמרים נוספים
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

© 2018 כל הזכויות שמורות לבעלי האתר

Open chat
1
צריכים עזרה?
שלום! נשמח לעמוד לשירותכם
Call Now Button