דשן

דישון צמחים

הצמחים כידוע זקוקים לחומרי מזון שונים בכדי לשגשג. בין אם אלו צמחי נוי או צמחים המשמשים למטרות מאכל או מטרות אחרות, כולם נזקקים להרכב זה או אחר של חומרים מזינים. מדובר במינרלים שונים אשר כוללים בעיקר חנקן, זרחן ואשלגן. אלו הם המרכיבים הבסיסיים והחשובים ביותר, אך חשוב לומר שאלו הם אינם החומרים היחידים להם הצמח נזקק. בנוסף הצמחים נזקקים לחומרים אחרים כמו סידן, גופרית, ברזל ואחרים.

במצב טבעי חומרים אלו נמצאים באדמה ונספגים בצמח, בעיקר באמצעות שורשיו, וכך הם מאפשרים את צמיחתו הבריאה. אך לא בכל קרקע נמצא את אותם המינרלים הדרושים להתפתחות הגידולים. ישנן קרקעות אשר נחשבות ללא פוריות; לעתים בגלל סיבות סביבתיות ולעתים בגלל ניצול יתר של הקרקע, יתכן חוסר באותם מינרלים חשובים ואנו אנו נזקקים לשימוש בדשן.

הדשן הוא תוספת המינרלים אשר משמשת אותנו לצורך העשרת הקרקע במינרלים החיוניים עבור הצמח. ולא רק לצורך העשרת הקרקע במינרלים, להזכירכם ישנם גידולים רבים אשר אינם עושים שימוש במצע קרקע, ובהם הצמחים סופגים את הדשנים בצורה נוזלית.

שימו לב שחנקן, זרחן ואשלגן קשורים לתהליכים שונים במחזור החיים של הצמח, ולכן לצמח ישנם צרכנים משתנים לאורך מחזור חייו. זה אולי לא דבר קריטי בגינות פרטיות, אך חקלאיים בהחלט יכולים להשתמש בתערובות דשנים שונות במהלך שלבים שונים בחיי הצמח.

סוגי דשנים

ישנם סוגים שונים של דשנים, לפעמים במהדורה מוצקת/יבשה ולפעמים במהדורה נוזלית. אך בגדול החלוקה ההגיונית ביותר היא חלוקה לדשנים כימיים ודשנים אורגניים.

דשן כימי – דשנים כימיים הם פיתוח של המאה ה 19, תקופה שבה גם נולד הצורך וגם הנסיבות שאפשרו זאת. מצד אחד העולם שהלך והתפתח הציב לחקלאות אתגרים חדשים ולכן היה צורך בפתרונות חדשים אשר יספקו את הצורך של אוכלוסיית העולם באוכל ומוצרים חקלאיים אחרים (לצורך הדוגמה ישנם גידולם שונים כמו כותנה אשר זקוקים לדשן, אם אינם מיועדים למאכל). מצד שני התחוללו גם התפתחויות מדעיות וטכנולוגיות, בעיקר בתחום הכימיה, וגילוי של מחצבים חדשים. אלו יחדיו אפשרו את פיתוחם של הדשנים הכימיים. למרות שמעולם לא הופסק לחלוטין השימוש בדשנים אורגניים, בעיקר בגלל שרבים מהם הם פשוט תוצר לוואי חקלאי (זבל בעלי חיים) ,אך החקלאות וגם בעלי הגינות הפרטיות עשו שימוש בדשנים כימיים.

דשן אורגני –  ישנם דשנים אורגניים מסוגים שונים וממקורות שונים. דשן אורגני נמצא איתנו עוד מימי קדם. דשן אורגני הוא בדרך כלל זבל של חיות משק, או הומוס (עליו מייד נדבר). זבל בעלי חיים הוא לא בדיוק דשן במשמעות הסטנדרטית, אלא נחשב כאמצעי להעשרת הקרקע; ישנו צורך בתהליכים ביולוגיים וכימיים אשר מתרחשים לאורך זמן, עד אשר חומרי המזון שבסל יהפכו לזמינים עבור הצמח. כמו כן לא ניתן לשלוט ולמדוד על המינון המדויק של אותם החומרים, הם עשויים להשתנות בהתאם לנסיבות. הומוס הוא צורה אחרת של דשן אורגני, קצת יותר מתקדמת. ההומוס נוצר בטבע באופן טבעי על ידי אורגניזמים שונים, הכוללים גם תולעים אדומות. היום ההומוס שנמכר בתור דשן מיוצר בחוות אשר מחזיקות בתולעים אדומות ומתבססות על אותו תהליך טבעי המתרחש בטבע. בתהליך זה התולעים האדומות, בעזרתם של אורגניזמים אחרים, מפרקים רקבוביות והופכות אותן לדשן אורגני עשיר ואיכותי.

ישנם אנשים אשר מעלים את השאלה מה עדיף, דשן כימי או אורגני. אמנם לקח לאנושות קצת זמן להבין שלצד התועלות של הדשנים הכימיים ישנם גם נזקים סביבתיים והחלו מגמות של חזרה לשימוש בדשנים אורגניים. אך מדובר בנושא בפני עצמו, וכמו תמיד הדברים אינם שחור ולבן. כלומר לכל סוג של דשן ישנם יתרונות וחסרונות.

דשן בשחרור אטי

דשנים משמשים אותנו גם בחקלאות וגם עבור הצרכן הביתי אשר עושה בהם שימוש בגינתו הפרטית, אפילו אם זה מסתכם בכמה עציצי נוי. שני המגזרים עושים שימוש גם בדשנים כימים וגם בדשנים אורגניים. המגזר החקלאי, וגם הגננים המקצועיים, מחזיקים בידע מקצועי ויודעים כיצד לעשות שימוש נכון בחומרי הדישון. וזה מביא אותנו לאחת הנקודות החשובות בנושא השימוש בדשנים כימיים – בעיית המינון. בעוד חקלאים וגננים מקצועיים יודעים מהו המינון הנדרש, המשתמש הביתי לא תמיד מודע לכך. חישוב לא נכון, ושימוש בכמות גדולה מידי של דשן כימי, יכולים לצרוב את הצמחים ואף לקטול אותם לחלוטין. מסיבה זו נולד צורך בפתרון חדש אשר יאפשר לצרכנים הביתיים להשתמש בדשן כימי, אך מבלי להסתכן בפגיעה בצמחים ומבלי צורך להתעסק יותר מידי עם נושא הדישון. הפתרון שפותח הוא דישון בשחרור מבוקר המכונה גם דשן בשחרור אטי. זהו הפתרון המתאים עבור הצרכן הביתי.

דשן זה מגיע בדרך כלל בצורה מגורענת ועושה שימוש בטכנולוגיה המאפשרת לו לשחרר את חומרי הדישון באטיות ולאורך זמן, פשוט זליגה אטית. כך אנו גם נמנעים מצריבה של הצמחים וגם מבטיחים שהצמחים ייהנו מחומרים מזינים לאורך זמן. דשן בשחרור אטי נותן פתרון לתקופה של כ-3-4 חודשים. ישנם מוצרים אשר מיועדים למדשאות וישנם מוצרים המותאמים לגינות ועציצים.

חשוב שתדעו שבשוק ישנם סוגים שונים של דשנים המתאימים למטרות שונות. לכל דשן יש את שיטת השימוש המתאימה עבורו. ישנם דשנים יבשים, כמו דשן בשחרור אטי, המיועדים לפזור על פני השטח, אחרים נועדו להפצה באמצעות מערכת ההשקיה. אם אינכם בטוחים לגבי סוג הדשן והכמויות, מוטב שתתייעצו עם גננים או במשתלות ושם יוכלו לתת לכם הכוונה לגבי שימוש נכון בדשנים.

גרינוויו- תכנון עיצוב והקמת גינות

דשן
דשן
מאמרים נוספים
רשת הגנה לעץ
רשת הגנה לעץ

רשת הגנה לעץ רשת לעץ עצי פרי הם דבר נהדר, אם יש לנו עצי פרי בגינה אנו יכולים ליהנות מפרות טעימים ישר מהעץ. באקלים הישראלים

קרא עוד »
דשן
דשן

דשן-הצמחים כידוע זקוקים לחומרי מזון שונים בכדי לשגשג. בין אם אלו צמחי נוי או צמחים המשמשים למטרות מאכל או מטרות אחרות, כולם נזקקים להרכב זה או אחר של חומרים מזינים. מדובר במינרלים שונים אשר כוללים בעיקר חנקן, זרחן ואשלגן.

קרא עוד »
מערכת השקיה
מערכת השקיה

מערכת השקיה-גינה יפה ומטופחת מוסיפה הרבה לאיכות החיים שלנו. הגינה היא מקום נחמד בו אנו יכולים לבלות בשעות הפנאי וליהנות מפינת הטבע הפרטית שלנו.

בהתאם לגודל הגינה ובהתאם לצרכים שלנו, אנו יכולים לשתול בה פרחים ועצים ואפילו לגדל בה פרות וירקות למאכל.

קרא עוד »
גינת ירקות
גינת ירקות

גינת ירק-גינת ירק ביתית היא רעיון נהדר ויש לה הרבה מאוד ערך. קודם כל היא יכולה להיות מקור לפרות, ירקות וצמחי תבלין עבור בני המשפחה.

כך תוכלו ליהנות מאספקה טרייה וללא חומרי הדברה (זה כמובן תלוי בכם). אין כמו להכין סלט טרי מעגבנייה ומלפפון שזה עתה נקטפו בגינה

קרא עוד »
גינת גג
גינת גג

גינת גג- גינת גג היא אמצעי נהדר לקחת שטח לא מנוצל ולהפוך אותו לסביבה ירוקה ונעימה.

בעולמינו המודרני רוב אוכלוסיית העולם מצטופפת בערים דחוקות וגינות פרטיות הופכות להיות דבר נדיר.

ולא רק גינות פרטיות, הערים שלנו הפכו להיות גושי בטון וחסרים בהם שטחים פתוחים בהם נוכל לטפל גינות וגנים ציבוריים.

קרא עוד »
ורדים
ורדים

קיימים מספר גדול במיוחד של זני ורדים בשעה זו, רוב הזנים הללו מתאימים לגידול בגינת הבית שלכם.

עם כל כך הרבה סוגים שונים לבחירת ההחלטה אילו שושנים לגדל יכולים להיראות יותר כמו משימה קשה מאשר חלק מהכיף של גידול ורדים.

על ידי התחשבות בכמה גורמים חשובים אתה יכול לפשט משימה זו ולהחזיר את הכיף לבחירת הוורדים שלך.

קרא עוד »
Open chat
1
צריכים עזרה?
שלום! נשמח לעמוד לשירותכם
Call Now Button